CODESYS

Codesys-Eksen-Kontrolcü-CNC-Yazilim

CODESYS Development System

codesys-cnc-controller-plc

CODESYS Yazılımı 400’den fazla üreticinin 1.000’den fazla farklı cihaz türü ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

CODESYS, Endüstriyel Otomasyon teknolojisi için bir yazılım platformudur. Platformun çekirdeği IEC-61131-3 programlama aracı “CODESYS Development System”dir. Kullanıcılara, otomasyon uygulamalarının rahat konfigürasyonu için uygulamaya yönelik, entegre çözümler sunar. Amaç, onlara günlük görevleri için pratik destek sağlamaktır.

Açık arabirimler, kapsamlı güvenlik özellikleri ve bulut tabanlı yönetim platformuna kolay bağlantı, CODESYS’i doğal bir Endüstri 4.0 platformu yapar. Kenar, sis veya bulut denetleyicileri CODESYS ile geliştirilebilir. Herhangi bir IIoT ağı arasındaki veri alışverişi de kolayca yapılabilir.

Cihaz üreticileri kendi programlanabilir veya yapılandırılabilir otomasyon bileşenlerini uygulamak için CODESYS kullanır. Bu amaçla, bir çalışma zamanı sistemi yüklerler. Mevcut ürün seçeneklerini kullanarak, cihazlarının fonksiyonel kapsamı esnek bir şekilde tanımlanabilir. Seçenekler arasında görselleştirme, koordineli hareket kontrolü ve Fieldbus ve Endüstriyel Ethernet sistemlerine bağlantı için entegre ürünler bulunur. Bunlardan bazıları :

– EtherCAT

– PROFINET

– EtherNet/IP

– CANopen

IEC 61131-3, programlanabilir lojik kontrolörler için açık uluslararası IEC 61131 standardının üçüncü bölümüdür.

IEC 61131’in 3. Bölümü PLC içindeki kontrol programının temel yazılım mimarisi ve programlama dilleri ile ilgilidir. Üç grafik ve iki metin programlama dili standardı tanımlar, bunlar :

– Ladder diagram (LD)

– Function lock diagram (FBD)

– Structured text (ST)

– Instruction list (IL)

– Sequential function chart (SFC)