Servo Motor ve Sürücüler

kollmorgen-servo-motor-driver-sürücü-cmd-yazilim-otomasyon-cnc-robotik

Servo Motor ve Sürücü Sistemleri

Servo Motorlar herhangi bir mekanizmanın işleyişini hatayı algılayarak yani bir geri besleme organının yardımı ile denetleyen ve hatayı gideren bir cihazdır . Küçük çaplı ve genel olarak içinde kompanzasyon sargısı olan, kuvvetli  manyetik alanlı, boyu uzun doğru akım motorlarına servo motor denir.

Servo motor 1 devir/ dakikada hız bölgelerinin altında bile çalışan, moment-hız kontrolü yapabilen yardımcı motorlardır. Robot ve Makine teknolojisinde en çok kullanılan motor çeşitidir. Bu sistemler mekanik olabileceği gibi elektronik, hidrolik-pnömatik veya başka alanlarda da kullanılabilmektedir. Servo motorlar, servo sürücüler tarafından; mekaniksel konum, hız veya ivme gibi parametrelerin kontrol edildiği bir düzenektir. 

Servo motor çalışma prensibi; Bir sistemde servo motor kontrolü, hız ve pozisyon kontrolünün gerektiği uygulamalarda, geri besleme (feed back) ile bir karar verme ünitesine gönderilerek sistemin davranışını ayarlar ve son kontrolü yapar.  Servo motorların normal motorlardan farkı genel olarak güç sağlayan servo motorlar geniş bir hız komutunu yerine getirecek biçimde tasarlanmış olmasıdır. Servo motorlar kullanıcının komutlarını yerine getiren motorlardır. Bu komutlar pozisyon, hız, hızlanma ivmesi, yavaşlama ivmesi ve jerk komutları olabilir. Bir servo motorda beklenilen özellikler şunlardır;

– Geniş bir hız sınırı içerisinde kararlı olarak çalışmalıdır.

– Devir sayısı, hızlı ve düzgün bir şekilde değiştirilmelidir.

– Küçük boyuttan büyük moment elde edilmelidir.